Pazar, 21 Ekim 2018
.
21
Ankara
.
Güncel

El Dokuma Halı Modelleri ve El Dokuma Halı Fiyatları | www.selvihome.com

El dokuma halılar yıllardır kültürümüzün en değerli miraslarındandır. Tarzınıza ve arzunuza uygun el dokuma halı modellerini en uygun fiyatlarla sitemizden satın alabilirsiniz.

El Dokuma Halı Modelleri ve El Dokuma Halı Fiyatları | www.selvihome.com

 

El Dokuma Halılar

El emeği ve göz nuru el dokuma halıları ile makine dokuması halılar arasındaki farkı görebilmek için sadece halını arka yüzeyine bakmanız yeterli olacaktır. Makine halılarında yün lifleri makine eşliğinde halıya konulur ve halının arka tarafı da lateksler eşliğinde sağlamlaştırılır. Bu da halının arkasında çapraz çizgili bir görünüme ve sert bir dokuya neden olur.

El dokuması bir halı da desenin halının arka kısmında küçücük düğümler halinde sıralı bir şekilde görülmesi mümkündür. Her defasında atılan düğümler halının daha giriftli bir görünüm kazanmasını sağlar, tabi ki her defasında atılan düğümler nedeniyle el dokuması halılar, daha uzun sürede hazırlanır.

El Dokuma Halılar ve Özellikleri

El dokuma halılarda sağlanmak istenen özellik, daha fazla sıklık ve üst kalite ile birlikte daha sıkı bir dokumadır. Günümüzde el dokuma halılarının daha hızlı sürede dokunabilmesi için, “handgun-tufting” adı verilen teknik kullanılır. ‘’Handgun’’ ipliğin çapraz şekilde halıya sokulnasını sağlarken; halının arkada tarafı latex ya da kumaş dolgusu ile kaplanır. Elle yapılmış görüntüsü veren bu sistem sayesinde el dokuma halıları daha kısa sürede hazır olur.

Kaliteli el dokuması bir halıyı anlamak için, yünün kalitesine bakmak gerekir. Yün lifinin elastikliği, parlaklığı ve uzunluğu kalite için çok önemlidir. Halının kalın olması ile kalite arasında ilişki yoktur. Kilim el dokumasında arkasına bakılmalı, el dokuma halılarda ise, desen ön taraftan direk belli olmalıdır. Santimetre kareye düşen düğüm sayısı artıkça, halıya verilen emekte çok anlamına gelir. İyi dokunmuş bir el dokuma halısında santimetre karede 180’den fazla elle yapılan düğümler söz konusudur. El dokumasında pratikleşmiş bir halı dokuma ustası, saatte 800 düğüm atabilir.

El Dokuma Halı Modelleri

El dokuma halılarında çok fazla tercih edilen düz dokumalardır. Düz dokuma halılar, çift yönlü kullanılabilir. Daha çok evde mutfakta ve giriş kısımlarında kullanılmak amacıyla tercih edilir. El dokuması halısının en önemli özelliği, koyduğunuz yere göre gölgelendirilmesinden dolayı, açık ya da koyu birden fazla gölgelendirme söz konusu olabilir. Bu dokumacının önünde bulunan liflerden kaynaklanır ve bu nedenle baktığınız yere göre desenli ya da desensiz halılar baktığınız yöne göre değişkenlik gösterir.

Oya işi el dokuma halılar, çok özel ve güzeldir. Ama çok kullanılan yerlerde kullanılması uygun değildir. Çok renkli ve farklı desenlerdeki bu halılar, evlerde çok kullanılan bölümlere de serilebilir.

Antika halılar, her gün üzerine basılan halılardan çok farklıdır. Onlar resmen bir tablo ve sanat eseridir. Antika halıların en önemli özelliği bitkisel boyalar kullanılarak renklendirilmesidir. Günümüzdeki halılar ise, krom boyası kullanılarak yapılıyor. Bitkisel boyaların en özelliği daha sağlıklı olmasını yanı sıra, gölge oluşumuna neden olarak halıların daha güzel olmasını sağlar.

El Dokuma Halıların Fiyatları

El dokuma halıların fiyatları belirlenirken; birçok kritere bakılır. Atılan düğüm sayısından kullanılan yünün kalitesine kadar birçok özellik fiyata etki eder.

El dokuma halıların yaşını tahmin etmek de kolaydır. Halının desen niteliğine bakılarak; yaşı tahmin edilebilir. Eski halılarda daha fazla ilginç görsellik varken; yeni halılar daha sadedir. En iyi el dokuma halılarına sahip olmak ve modellerde istenilen çeşidi bulmak için www.selvihome.com adresinden siparişini uygun fiyatlar eşliğinde verebilirsiniz.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
1
Haber Yazılımı - Haber Scripti